Pięć strategii poszukiwania odpadów w systemach sprężonego powietrza

Poniżej znajduje się fragment artykułu Pięć strategii poszukiwania odpadów w systemach sprężonego powietrza, autorstwa Steve'a Bruno, product marketing manager, oil-injected screw compressor 30kW -90kW, Atlas Copco Compressors. Przeczytaj pełną wersję online lub w grudniowym wydaniu Plant Engineering.

Najdroższym składnikiem całkowitego kosztu sprężonego powietrza - obejmującego koszty kapitałowe oraz koszty obsługi i konserwacji - jest zużycie energii. W okresie eksploatacji sprężarki koszty energii są zwykle kilkakrotnie wyższe od ceny jej zakupu. Dlatego maksymalizacja efektywności energetycznej systemu sprężonego powietrza jest istotną strategią oszczędzania kosztów całkowitych zakładu.

Szacuje się jednak, że źle zaprojektowane i konserwowane systemy sprężonego powietrza w Stanach Zjednoczonych odpowiadają za 3,2 miliarda dolarów strat w opłatach za media każdego roku. Ogólne zaniedbanie urządzeń sprężonego powietrza pozostawia wiele pieniędzy na stole, dlatego zarządcy obiektów powinni zwrócić na to uwagę. Co można by zrobić z dziesiątkami tysięcy dolarów, które można by zaoszczędzić dzięki prostej optymalizacji systemu sprężonego powietrza? Rozszerzyć działalność? Dodać nową linię produkcyjną? Zatrudnić dodatkowych pracowników?

Znalezienie marnotrawstwa w systemach sprężonego powietrza wymaga bystrych oczu, bystrych uszu i bystrej strategii. Począwszy od prostych czynności, takich jak spacer po linii produkcyjnej, aż po wymianę przestarzałych sprężarek na bardziej energooszczędne urządzenia, poniższe strategie mogą pomóc zakładom w oszczędzaniu energii i obniżaniu kosztów, co pozwoli na zwiększenie zysków.

Strategia #1: Zatkaj przecieki, zaoszczędź tysiące na rachunku za energię

Dlaczego tak ważne jest usunięcie nieszczelności w systemie sprężonego powietrza? Weźmy pod uwagę liczby. Pojedynczy, 1/4-calowy przeciek powietrza może kosztować ponad 10 000 dolarów rocznie. W typowym zakładzie, który nie był dobrze utrzymywany, wskaźnik nieszczelności może wynosić od 20% do 30% całkowitej wydajności produkcyjnej sprężonego powietrza. W dużych zakładach produkcyjnych kilka nieszczelności może łatwo dodać do 100 000 dolarów zmarnowanej energii w ciągu jednego roku.

Widać więc, że nawet najmniejsze nieszczelności systemu sprężonego powietrza mogą być dużym obciążeniem dla zasobów. W przypadku nieszczelności w rurociągach występują również spadki ciśnienia, które zmuszają system sprężonego powietrza do cięższej pracy i większego zużycia energii. Wyeliminowanie spadków ciśnienia w całej instalacji sprężonego powietrza powoduje efekt domina, który może przynieść znaczne i stałe oszczędności.

Na szczęście istnieje kilka prostych i stosunkowo niedrogich działań, które można podjąć w celu wyeliminowania nieszczelności w systemie. Spacer po linii to najprostsza z procedur audytu, która obejmuje wizualną kontrolę różnych elementów systemu sprężarek, w tym między innymi sprężarkowni, filtrów, rurociągów i spustów kondensatu. Podstawowy audyt jest często dostępny bezpłatnie u producentów sprężarek i może ujawnić proste sposoby maksymalizacji efektywności i zwiększenia wydajności.

Czytaj dalej...

Pełny artykuł, w którym przedstawiono cztery kolejne strategie wyszukiwania odpadów w systemach sprężonego powietrza, można przeczytać tutaj: Pięć strategii znajdowania odpadów w systemach sprężonego powietrza. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o energooszczędnych produktach i usługach Atlas Copco, skontaktuj się z nami lub zostaw komentarz poniżej.

Partner

Narzedzia-esklep.pl - sklep z narzędziami warsztatowymi

W bogatej ofercie sklepu internetowego odnajdą Państwo narzędzie ręczne, pneumatyczne oraz specjalistyczne. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy.