Cztery elementy wpływające na jakość powietrza instrumentu

Poniżej znajduje się fragment artykułu The ANSI/ISA Instrument Air Standard and Adsorption Type Dryers autorstwa Deepaka Vetala, kierownika ds. marketingu produktów bezolejowych sprężarek śrubowych i odśrodkowych w firmie Atlas Copco. Pełną wersję można przeczytać online lub w listopadowym wydaniu magazynu Compressed Air Best Practices.

ANSI /ISA-7.0.0-1996 to uznawana na całym świecie norma jakościowa dotycząca powietrza w urządzeniach, określona przez Amerykańskie Stowarzyszenie Instrumentalne (Instrument Society of America). Poniżej omówimy cztery elementy normy określające jakość powietrza przeznaczonego do stosowania w przyrządach pneumatycznych.

Ciśnieniowy punkt rosy

Zgodnie z normą ciśnieniowy punkt rosy mierzony na wylocie z osuszacza powinien być o co najmniej 18°F niższy od minimalnej temperatury, na którą narażona jest dowolna część systemu powietrza w przyrządzie, a ciśnieniowy punkt rosy nie powinien przekraczać 39°F przy ciśnieniu sieciowym.

Wielkość cząstek stałych

Dla większości urządzeń pneumatycznych dopuszczalna jest maksymalna wielkość cząstek 40 mikrometrów w systemie powietrza instrumentalnego. W przypadku urządzeń pneumatycznych wymagających powietrza o wielkości cząstek mniejszej niż 40 mikrometrów należy zastosować dodatkową filtrację. Po każdej konserwacji lub modyfikacji układu powietrza należy sprawdzić, czy maksymalna wielkość cząstek w układzie powietrza instrumentalnego jest mniejsza niż 40 mikrometrów.

Zawartość środków smarnych

Zawartość oleju powinna być jak najbliższa zeru, a w żadnym wypadku nie powinna przekraczać 1 ppm w/w lub v/v. Każdy środek smarny w układzie sprężonego powietrza powinien być oceniony pod kątem kompatybilności z urządzeniami pneumatycznymi końcowego zastosowania.

Zanieczyszczenia

Powietrze do przyrządów powinno być wolne od zanieczyszczeń i niebezpiecznych gazów. Jeżeli zanieczyszczenia występują w obszarach wlotu sprężarki, wlot należy przenieść na inną wysokość lub w miejsce wolne od zanieczyszczeń. Źródłem zanieczyszczeń może być malowanie, czyszczenie chemiczne i/lub spaliny silnika.

Jakość sprężonego powietrza jest ważnym czynnikiem, jeśli chodzi o spełnienie wymagań dotyczących powietrza w przyrządach, ponieważ każda ilość cząstek stałych, oparów lub aerozoli może spowodować uszkodzenie sprzętu. Operatorzy często instalują filtry, aby usunąć cząstki stałe i aerozole, oraz osuszacze, aby usunąć nadmiar wilgoci, ale czasami mogą posunąć się za daleko, co znacznie przekroczyłoby niezbędne limity i zwiększyło zużycie energii. Dlatego do zastosowań w instalacjach powietrznych dostępne są różne technologie osuszania adsorpcyjnego. Wybór odpowiedniej technologii osuszania pozwala zaoszczędzić energię i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Dowiedz się więcej o technologiach osuszania adsorpcyjnego, czytając pełny artykuł tutaj.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na cotygodniowy biuletyn informacyjny firmy Atlas Copco lub zostaw nam komentarz poniżej.

Partner

Narzedzia-esklep.pl - sklep z narzędziami warsztatowymi

W bogatej ofercie sklepu internetowego odnajdą Państwo narzędzie ręczne, pneumatyczne oraz specjalistyczne. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy.