Jak sprowadzić samochód z zagranicy?

jak sprowadzić samochódSprowadzanie samochodu z zagranicy nie musi być ani trudne, ani niebezpieczne. Kluczem do sukcesu wydaje się zatem przede wszystkim stosowanie się do kilku zasad. Pierwszym krokiem jest zawsze poszukiwanie idealnego auta, najlepiej więc skorzystać z możliwości portali internetowych. Są one najlepszym źródłem informacji na temat samochodów z drugiej ręki, ponieważ zaś możemy bez trudu zawęzić kryteria wyszukiwania, korzystanie z nich wcale nie musi być czynnością skomplikowaną. Gdy mamy już upatrzony samochód, możemy jechać po niego. Tu najlepiej przydaje się wsparcie doświadczonego znajomego, czasem okazuje się przy tym, że tani dojazd jest nam w stanie zagwarantować samolot. Gdy jesteśmy już na miejscu, możemy ocenić, jak prezentuje się pojazd, jeśli zaś spełnia nasze oczekiwania, nadchodzi czas jego zakupu. Należy liczyć się z tym, że za samochody sprowadzone z Niemiec płaci się w euro gotówką, ponieważ jednak kupuje się je przeważnie w komisach, można liczyć na spore upusty cenowe.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, gdzie zarejestrowany jest samochód. Jeśli są to Niemcy, możemy pojechać do Polski wykorzystując jego tablice. Chcąc uniknąć nieporozumień warto jak najszybciej odesłać tablice i dokumenty byłemu właścicielowi, konieczne jest bowiem nie tylko wyrejestrowanie auta, ale również odesłanie do Polski dokumentów potwierdzających, że czynność ta została wykonana. Przy kupowaniu samochodu za granicą nie powinniśmy zapominać i o tym, że każdy obcojęzyczny dokument powinien być przetłumaczony u tłumacza przysięgłego.

sprowadzenie samochodu Jeśli więc samochód sprzedaje osoba prywatna, wyjątkowo przydatna okazuje się polsko-niemiecka umowa. Gdy kupiliśmy samochód z aktualnymi badaniami technicznymi, nie musimy dokonywać jego przeglądu. W innym wypadku jednak jest to czynność nieunikniona i nie opłaca się zwlekać z jej wykonaniem. Nie wolno zapominać też o tym, że w ciągu czternastu dni od momentu przywiezienia samochodu, fakt ten musi zostać zgłoszony w Urzędzie Celnym. Na opłacenie należnej akcyzy mamy miesiąc, a sam urząd ma prawo zweryfikować wartość samochodu. Warto odwiedzić też Urząd Skarbowy, w którym składa się wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego zwolnienie z podatku VAT. Zarówno w tym przypadku, jak i w przypadku akcyzy mówimy o czynnościach, które można wykonać nie samodzielnie, ale korzystając z pomocy pełnomocnika. Warto pamiętać też o tak zwanej opłacie recyklingowej oraz o rejestracji i ubezpieczeniu samochodu w kraju.

Partner

Narzedzia-esklep.pl - sklep z narzędziami warsztatowymi

W bogatej ofercie sklepu internetowego odnajdą Państwo narzędzie ręczne, pneumatyczne oraz specjalistyczne. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy.