Mówienie tym samym językiem przemysłowym: Suche powietrze

Wzeszłym miesiącu pisaliśmy o mówieniu tym samym językiem w przemyśle, z zamiarem wyjaśnienia błędnych wyobrażeń dotyczących różnych terminów. W tym miesiącu przyjrzymy się terminom związanym z różnymi formami osuszaczy stosowanych w systemach sprężonego powietrza.

Suche powietrze jest krytycznym elementem systemu sprężonego powietrza. Woda, gdy dostanie się tam, gdzie nie powinna, może powodować ogromne problemy. Jest niechlujna. I kosztowne. Dlatego usunięcie wody z powietrza podczas procesu sprężania jest ważne dla zachowania suchości elementów instalacji. Umożliwiają to osuszacze. Poniżej przedstawiono różne sposoby usuwania wody ze sprężonego powietrza:

Osuszanie membranowe - Technika ta wykorzystuje proces selektywnego przenikania składników gazu w powietrzu do oddzielenia i usunięcia pary wodnej. Tysiące drobnych, pustych w środku włókien polimerowych z wewnętrzną powłoką pokrywa cylinder osuszacza, tworząc w ten sposób membranę. Para wodna zawarta w powietrzu jest zbierana pomiędzy włóknami, podczas gdy suche powietrze przechodzi przez włókna i trafia do docelowego procesu.

Chłodzenie plus separacja - Chłodzenie plus separacja odbywa się dokładnie tak, jak to brzmi. Gorące sprężone powietrze jest chłodzone, co pozwala na skroplenie dużej ilości wody. Po skropleniu wody może ona zostać oddzielona od powietrza za pomocą chłodnicy końcowej (lub osuszacza czynnika chłodniczego). Prawie wszystkie instalacje sprężarek stacjonarnych wykorzystują chłodnicę końcową, a większość nowoczesnych sprężarek ma chłodnice końcowe zintegrowane z maszyną.

Nadkompresja - Nadkompresja jest podobna do techniki chłodzenia plus separacji: powietrze jest sprężane i chłodzone, a powstała woda jest oddzielana od powietrza. Jednakże powietrze jest sprężane do wyższego ciśnienia niż to, które jest potrzebne do zamierzonego zastosowania. Po oddzieleniu, powietrze rozpręża się do ciśnienia roboczego, aby mogło być użyte w zamierzonym procesie. Chociaż ta metoda jest najłatwiejsza do osuszania sprężonego powietrza, nadaje się tylko do bardzo małych przepływów, ponieważ zużywa dużą ilość energii.

Osuszanieabsorpcyjne - Osuszanie absorpcyjne to proces chemiczny, w którym para wodna jest wiązana z materiałem absorpcyjnym, takim jak chlorek sodu lub kwas siarkowy. Technika ta nie jest często stosowana ze względu na możliwość wystąpienia korozji i duże zużycie materiałów absorpcyjnych.

Suszenie ads orpcyjne - Nie, nie widzisz podwójnie. Przy suszeniu adsorpcyjnym wilgotne powietrze przepływa nad higroskopijnym materiałem lub substancją osuszającą, która usuwa wodę. Typowe materiały to żel krzemionkowy, sito molekularne i aktywowany tlenek glinu. Środek osuszający jest ostatecznie nasycony zaadsorbowaną wodą i musi być regularnie regenerowany, aby utrzymać swoją zdolność osuszania. Ponieważ osuszacze adsorpcyjne mogą osiągnąć ciśnieniowy punkt rosy na poziomie -40°F, technika ta jest wykorzystywana w wielu krytycznych zastosowaniach.

Suche powietrze to dobre, pomocne i wydajne powietrze. Upewnij się, że Twoje powietrze pracuje dla Ciebie - a nie przeciwko Tobie - i nie ma w nim wody.

Partner

Narzedzia-esklep.pl - sklep z narzędziami warsztatowymi

W bogatej ofercie sklepu internetowego odnajdą Państwo narzędzie ręczne, pneumatyczne oraz specjalistyczne. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy.