Scentralizowane i zdecentralizowane instalacje sprężarek

Na wybór pomiędzy jedną instalacją scentralizowaną a kilkoma mniejszymi sprężarkami zdecentralizowanymi wpływa kilka czynników. Czynniki, które należy wziąć pod uwagę to:

 • Koszty przestoju w produkcji
 • Niezawodna dostępność energii elektrycznej
 • Wahania obciążenia
 • Koszty systemu sprężonego powietrza
 • Dostępna powierzchnia użytkowa
 • Wielkość zakładu i odległość między punktami poboru sprężonego powietrza

Instalacje scentralizowane

W instalacji scentralizowanej sprężone powietrze jest rozprowadzane z centralnej instalacji sprężarek do obszarów zakładu wymagających sprężonego powietrza. W instalacji scentralizowanej zwykle stosuje się mniejszą liczbę dużych sprężarek i osuszaczy niż w systemie rozproszonym, ale obie instalacje mają swoje zalety i wady. Scentralizowana instalacja sprężarek jest często preferowanym rozwiązaniem, ponieważ:

 • Instalacja urządzeń jest zwykle tańsza, ponieważ wszystkie urządzenia sprężonego powietrza są ustawione w jednym miejscu, a orurowanie musi być poprowadzone tylko do punktów użytkowania
 • Instalacja centralna wiąże się z niższymi kosztami monitorowania i konserwacji, ponieważ przewody sieciowe muszą być doprowadzone tylko do jednego obszaru
 • Posiadanie całego sprzętu w jednym miejscu pozwala na lepsze możliwości odzyskiwania energii.
 • Filtry, chłodnice i inne urządzenia pomocnicze wraz ze wspólnym wlotem powietrza mogą być optymalnie zwymiarowane.
 • Obszar sprężarek można łatwiej wyposażyć w środki redukcji hałasu.

Instalacje zdecentralizowane

System z kilkoma zdecentralizowanymi sprężarkami może być również preferowany w przypadku niektórych zastosowań, w których wymagane jest pobranie powietrza w pobliżu. Rozwiązania zdecentralizowane obejmują mniejszy, prostszy system dystrybucji sprężonego powietrza. Można je wykorzystać do utrzymania ciśnienia w systemie, w którym występuje duży spadek ciśnienia, gdy procesy pośrednie pobierają zbyt dużo powietrza. W sytuacjach, w których występują bardzo krótkie szczyty poboru powietrza, pomocne jest rozmieszczenie buforów i zbiorników powietrza w celu złagodzenia wszelkich problemów. Systemy zdecentralizowane są szczególnie przydatne, gdy klient ma różne wymagania dotyczące jakości powietrza. Na przykład w warsztacie samochodowym może być potrzebne suche, bezolejowe powietrze do kabiny lakierniczej lub aplikacji powietrza oddechowego, ale może być również używane sprężone powietrze do narzędzi pneumatycznych lub napełniania opon. Wytworzenie najwyższej jakości bezolejowego powietrza używanego w narzędziach byłoby z czasem droższe niż posiadanie oddzielnego systemu z wtryskiem oleju.

Zlokalizowanie mniejszych sprężarek w pobliżu miejsc ich użytkowania zmniejsza również ryzyko wystąpienia nieszczelności w układzie pneumatycznym i minimalizuje straty finansowe. Duże zakłady z urządzeniami rozmieszczonymi w większej odległości od siebie wymagają długich rurociągów, które są bardziej podatne na powstawanie nieszczelności w porównaniu z krótszymi rurociągami.

Zdecentralizowane instalacje mogą być korzystne w pewnych zastosowaniach, ale czasami mają problemy z regulacją dostaw sprężonego powietrza i utrzymaniem rezerwy. Na szczęście dzięki zaawansowanej technologii dostępne są nowoczesne sprężarki z całkowicie zintegrowanym wyposażeniem do uzdatniania sprężonego powietrza i wysokowydajnymi środkami wyciszającymi. Sprężarki te można zainstalować w celu zmniejszenia kosztów dystrybucji sprężonego powietrza i wyeliminowania konieczności budowy oddzielnego budynku lub dobudowy osobnej sprężarkowni.

Przed podjęciem decyzji o instalacji sprężonego powietrza zalecamy skonsultowanie się z ekspertem ds. sprężonego powietrza, aby sprawdzić, co najlepiej nadaje się do potrzeb danego zastosowania.

Partner

Narzedzia-esklep.pl - sklep z narzędziami warsztatowymi

W bogatej ofercie sklepu internetowego odnajdą Państwo narzędzie ręczne, pneumatyczne oraz specjalistyczne. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy.