Sprężarki z napędem elektrycznym i spalinowym w zastosowaniach górniczych

Sprężone powietrze jest wykorzystywane w wielu krytycznych zastosowaniach górniczych, takich jak ługowanie na hałdzie i oczyszczanie ścieków, a także do zasilania urządzeń napędzanych sprężonym powietrzem. Ponieważ kopalnie często znajdują się w odległych regionach, w trudnych, zanieczyszczonych środowiskach, niezawodny sprzęt, dostęp do części zamiennych i lokalne wsparcie serwisowe są priorytetami dla operatorów kopalni.

W przypadku jednej z kopalni węgla w Południowej Walii do listy priorytetów należy dodać efektywność energetyczną. Kopalnia Unity w Neath Valley została ponownie otwarta w 2008 roku i obecnie zwiększa swoją produkcję do miliona ton węgla rocznie, aby dostarczać paliwo do dużych zakładów przemysłowych, w tym pobliskich elektrowni. Wzrost wolumenu importowanego węgla w połączeniu z globalnym wzrostem cen i popytem, napędzanym głównie przez dynamicznie rozwijające się gospodarki Chin i Indii, stworzył rynek, na którym wcześniej nieopłacalne krajowe kopalnie węgla są znów opłacalne.

Kopalnia Unity jest kopalnią sztolniową, która podąża za pokładem węgla z powierzchni i jest dostępna poprzez drążenie pochyłych tuneli w ziemi. Ponieważ kopalnie sztolniowe rozpoczynają działalność na powierzchni, nie muszą korzystać z pionowych systemów wyciągowych szybów górniczych, by dotrzeć głęboko pod ziemię. Aby wydobyć węgiel, kopalnia stosuje metodę filarowo-pochyłą, w której wykorzystuje się ciągłą jednostkę górniczą i zabezpiecza się pracę za pomocą kotwienia stropu, w przeciwieństwie do chodników łukowych. Metoda ta wymaga urządzeń napędzanych powietrzem, zasilanych ciągłym i niezawodnym dopływem sprężonego powietrza.

Początkowo kopalnia korzystała z małych, wynajmowanych sprężarek napędzanych silnikiem Diesla, ale rosły obawy dotyczące ich niezawodności mechanicznej i zależności od dostarczanego oleju napędowego, a także rosnących kosztów wynajmu i paliwa. Mając na uwadze oszczędność energii, niezawodność oraz stałą obsługę i wsparcie, firma zamieniła wynajmowane sprężarki z silnikiem Diesla na dwie sprężarki śrubowe Atlas Copco GA 110-160, smarowane olejem, chłodzone powietrzem, z napędem o zmiennej prędkości. Przewiduje się, że nowe sprężarki pozwolą zaoszczędzić prawie 22 000 USD rocznie na samych kosztach energii, nie licząc dodatkowych przewidywanych oszczędności na kosztach wynajmu sprzętu.

Partner

Narzedzia-esklep.pl - sklep z narzędziami warsztatowymi

W bogatej ofercie sklepu internetowego odnajdą Państwo narzędzie ręczne, pneumatyczne oraz specjalistyczne. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy.