Wskazówka techniczna - dbaj o czystość wlotów powietrza

Osobowość telewizyjna Mike Rowe zbudował swoje nazwisko i karierę odkładając na bok zdrowy rozsądek i czystość oraz zanurzając się w dość obrzydliwych i wywołujących gagi sytuacjach. W wywiadach na temat swojego byłego programu wymienił kilka najgorszych prac, najbrudniejszych z brudnych, takich jak inspektor kanalizacji, pogromca węży, seksista kurczaków, inseminator koni i tester kombinezonów rekinów. Wszystkie te, w ich najlepszym dniu, stanowią bardzo zły dzień w biurze.

Środowiska pracy mogą być brudnymi, paskudnymi miejscami, zwłaszcza w zakładach produkcyjnych. Nie chodzi o to, że ktoś ma złe nawyki w zakresie sprzątania, czy nawet harmonogramy konserwacji. Niektóre procesy po prostu wiążą się z dużą ilością brudu i kurzu. Dlatego, podobnie jak wszystkie istotne urządzenia, sprężarki powietrza wymagają harmonogramu konserwacji, aby wszystko działało sprawnie.

Podobnie jak w przypadku nieruchomości, lokalizacja maszyny ma ogromne znaczenie. A duża część konserwacji maszyny, szczególnie w przypadku czegoś takiego jak sprężarka powietrza, która ma wlot zasysający powietrze, zależy w dużej mierze od środowiska. Noszenie kombinezonu przeciw rekinom nie wydaje się problematyczne, jeśli jesteś na suchym lądzie; noszenie (i testowanie) go w obecności rekinów jest zupełnie inne. Tak więc środowisko ma wpływ na wydajność.

Im ciężej sprężarka powietrza musi pracować, aby pobrać powietrze, tym bardziej cierpi na tym jej wydajność, ponieważ moc, która w przeciwnym razie byłaby przeznaczona na sprężanie, jest poświęcana głównie z powodu dodatkowego wysiłku potrzebnego do wprowadzenia powietrza do urządzenia. A ten wysiłek, z czasem, zużywa maszynę - wyobraź sobie, że zawsze musisz biec pod górę w zanieczyszczonym środowisku, takim jak smog, bez przerwy, która pojawia się podczas biegu po równi pochyłej lub nawet w dół. To staje się męczące. Dlatego utrzymanie w czystości wlotu powietrza jest pierwszym krokiem do zapewnienia optymalnej i efektywnej pracy sprężonego powietrza i infrastruktury.

Utrzymanie w czystości wlotu powietrza jest szczególnie ważne w przypadku maszyn z napędem o zmiennej prędkości, dla których czyste powietrze jest szczególnie istotne dla wydajności i trwałości. Nierzadko zdarza się, że mający dobre intencje technicy konserwacji umieszczają wentylator na wewnętrznych komponentach sprężarki VSD, aby je schłodzić. Jednak zbyt często, ponieważ te maszyny są tak dobre w złym środowisku, wiele pyłu i zanieczyszczeń z otoczenia jest wdmuchiwanych do maszyny i pokrywa napęd, zmniejszając jego wydajność i skracając żywotność. (Poprawa wydajności VSD w szczególnie brudnych warunkach jest tym, co zainspirowało technologię stojącą za Atlas Copco Neos, która ma wewnętrzne komponenty uszczelnione i radiator, który jest chłodzony zewnętrznie).

Prawdopodobnie widziałeś już tę statystykę: szacunki wskazują, że źle zaprojektowane i konserwowane systemy sprężonego powietrza odpowiadają za 3,2 miliarda dolarów zmarnowanych opłat za media w USA każdego roku. Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów energii i wydłużenie okresu eksploatacji maszyn jest rozpoczęcie od początku - utrzymanie wlotu powietrza w czystości.

Widzieliśmy ludzi, którzy umieszczali filtry klimatyzacyjne na żaluzjach wlotu powietrza do swoich sprężarek, aby utrzymać czystość powietrza. Czy masz jakąś wskazówkę dotyczącą wlotu powietrza, którą chciałbyś się podzielić? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.

Partner

Narzedzia-esklep.pl - sklep z narzędziami warsztatowymi

W bogatej ofercie sklepu internetowego odnajdą Państwo narzędzie ręczne, pneumatyczne oraz specjalistyczne. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy.