Znaczenie odzysku energii w systemach sprężonego powietrza

Przez: Deepak Vetal

Poniżej znajduje się fragment mojego ostatniego artykułu Znaczenie odzysku energii w systemach sprężonego powietrza dla inżynierii chemicznej. Pełną wersję można przeczytać online lub w grudniowym wydaniu magazynu.

Przemysł odpowiada za 35% końcowego zużycia energii na świecie, z czego ponad 50% w krajach rozwijających się. Sprężarki stanowią 12% całkowitego zużycia energii, co odpowiada 4,2% światowego zużycia.

Według danych za 2013 r:

  • Całkowite zużycie energii na świecie wyniosło 150 000 TWh
  • Całkowite zużycie energii sprężonego powietrza wyniosło 6 300 TWh.

Istnieją różne wytyczne i standardy, takie jak ISO 50001, które mogą dostarczyć wskazówek, jak poprawić ogólną efektywność energetyczną firmy. ISO 50001 to system zarządzania porównywalny z ISO 9001, ISO 14001 i ISO 18001. Sama norma nie określa konkretnych zasad ani celów, ale pokazuje, jak skonfigurować system zarządzania. Z kolei użytkownik jest w stanie zidentyfikować główne czynniki przyczyniające się do zużycia energii w firmie, określane jako wskaźniki efektywności energetycznej (EnPI), oraz określić, ile wydaje na każdy z nich. Następnie można zdefiniować cele dla każdego z nich i monitorować ich realizację. Przestrzeganie systemu zarządzania pomoże zmniejszyć wpływ firmy na środowisko.

Zmniejszenie zużycia energii poprzez jej odzyskiwanie

Istnieje ogromna szansa na zmniejszenie zużycia energii w systemach sprężonego powietrza, a odzyskiwanie energii jest jednym ze sposobów na rozpoczęcie. Użytkownicy mogą odzyskiwać ciepło z istniejących zainstalowanych sprężarek lub dodać komponent odzysku ciepła do nowo zakupionych sprężarek.

ISO 11011 to światowa norma dotycząca efektywności energetycznej sprężonego powietrza, która zawiera wskazówki dotyczące przeprowadzania audytu systemu sprężonego powietrza. Jest ona częścią normy ISO 50001 i standardem efektywności energetycznej sprężonego powietrza.

Norma ISO 11011 koncentruje się na całej instalacji sprężonego powietrza, co oznacza;

Strona zasilania (wydajność wytwarzania)

strona dystrybucji (efektywność dystrybucji)

stronę popytową (efektywność wykorzystania sprężonego powietrza).

Efektywność energetyczna jest zawsze najwyższym priorytetem i silną zachętą do poszukiwania rozwiązań w celu dalszego zmniejszenia śladu węglowego.

Czytaj dalej...

Pełny artykuł można przeczytać w Internecie lub w grudniowym numerze Inżynierii Chemicznej. Aby uzyskać więcej takich artykułów, zasubskrybuj nasz blog.

###

Partner

Narzedzia-esklep.pl - sklep z narzędziami warsztatowymi

W bogatej ofercie sklepu internetowego odnajdą Państwo narzędzie ręczne, pneumatyczne oraz specjalistyczne. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy.