Jak wykryć przecieki i je naprawić

Wycieki sprężonego powietrza mogą łatwo stać się znaczącym źródłem marnotrawstwa energii w zakładzie przemysłowym. Czasami są to straty rzędu 20-30% mocy sprężarki. Ale skoro nie widać nieszczelności, to jak je wykryć? Większość ekspertów zgadza się, że najlepszym sposobem wykrywania nieszczelności jest zastosowanie ultradźwiękowego detektora akustycznego. Urządzenie to rozpoznaje syczące dźwięki o wysokiej częstotliwości związane z wyciekami powietrza i wykorzystuje szereg wskaźników wizualnych i dźwiękowych do identyfikacji lokalizacji wycieków.

Ultradźwiękowe wykrywanie nieszczelności

Ultradźwiękowe wykrywanie wycieków jest jedną z najbardziej uniwersalnych form wykrywania wycieków ze względu na możliwość dostosowania się do różnych sytuacji związanych z wykrywaniem wycieków. Jego czujnik akustyczny skupia się na wahaniach hałasu, aby zidentyfikować miejsca, w których znajdują się wycieki średniej i dużej wielkości. Ponieważ ultradźwięki to sygnały o krótkich falach i kierunkowej transmisji, mogą one identyfikować miejsca wycieków, skupiając się na najgłośniejszym poziomie dźwięku. Na detektory ultradźwiękowe nie wpływają na ogół odgłosy tła w zakresie słyszalnym, ponieważ sygnały są odfiltrowywane.

Jak naprawić nieszczelności

  1. Nieszczelności występują najczęściej na złączach i połączeniach. Zatrzymanie wycieków może być tak proste, jak dokręcenie połączenia lub tak złożone, jak wymiana wadliwego sprzętu, takiego jak złączki, kształtki, odcinki rur, węże, spusty i syfony.
  2. W wielu przypadkach przecieki są spowodowane złym lub niewłaściwie zastosowanym uszczelniaczem gwintów, co można naprawić poprzez prawidłowe zainstalowanie sprzętu z odpowiednim uszczelniaczem gwintów.
  3. Inne źródło wycieków może pochodzić z niedziałającego sprzętu. Sprzęt, który nie jest już używany, powinien być odizolowany za pomocą zaworu w systemie dystrybucji.
  4. Obniżenie wymaganego ciśnienia powietrza w systemie sprężonego powietrza może również zmniejszyć nieszczelności. Im mniejsza różnica ciśnień na kryzie lub nieszczelności, tym mniejsza prędkość przepływu, co równa się zmniejszonemu wskaźnikowi wycieków.

Po zidentyfikowaniu i naprawieniu nieszczelności należy ponownie ocenić system sterowania sprężarki, aby wykorzystać cały potencjał oszczędności. Czy jesteś zainteresowany ustanowieniem programu zapobiegania wyciekom, który może zaoszczędzić Twojemu zakładowi przemysłowemu kosztownych napraw? Zostaw nam komentarz poniżej, aby rozpocząć.

Partner

Narzedzia-esklep.pl - sklep z narzędziami warsztatowymi

W bogatej ofercie sklepu internetowego odnajdą Państwo narzędzie ręczne, pneumatyczne oraz specjalistyczne. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy.