Certyfikacja ISO 22000 krytyczna dla producentów żywności i napojów

Producenci żywności i napojów muszą podejmować kroki ponad miarę, aby zapewnić bezpieczeństwo swoich produktów dla klientów, w znacznie większym stopniu niż inne branże. Dlatego też sprzęt używany przez nich w procesie produkcyjnym również musi spełniać wyższe standardy. Poniżej znajduje się wstęp do niedawnego artykułu napisanego przez Deepaka Vetala, kierownika ds. marketingu produktów w amerykańskim oddziale Oil Free, Atlas Copco Compressors, który opisuje znaczenie certyfikacji ISO 22000 dla producentów sprężonego powietrza i dmuchaw produkujących sprzęt dla odbiorców żywności i napojów.

ISO 22000 to specyficzna dla branży spożywczej i napojów pochodna ISO 9001 - rodziny norm Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej, które szczegółowo określają wymagania dotyczące systemu zarządzania jakością. Jest to certyfikat jakości, który może być stosowany w każdej organizacji w łańcuchu żywnościowym - od producentów maszyn pakujących po rzeczywiste zakłady przetwórstwa żywności. Certyfikacja ISO 22000 daje klientom zaufanie do Państwa zakładu. Mogą być pewni, że firma, od której kupują, stosuje środki zarządzania bezpieczeństwem, aby zapewnić bezpieczeństwo i jakość produktu.

ISO 22000 obejmuje trzy podstawowe zagrożenia bezpieczeństwa w produkcji F&B: biologiczne, chemiczne i fizyczne. Kluczowe komponenty certyfikatu ISO 22000 mają na celu przeciwdziałanie tym zagrożeniom poprzez ich identyfikację i łagodzenie. Uzyskanie certyfikatu ISO 22000 obejmuje następujące czynności:

  1. Ustanowienie udokumentowanego systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności w celu zarządzania procesami w całym zakładzie.
  2. Ustanowienie programów wstępnych w celu zapewnienia środowiska sanitarnego.
  3. Wprowadzić zasadę HACCP (Hazard Analysis Critical Control Point), która identyfikuje, zapobiega i eliminuje zagrożenia.

Pełny artykuł można przeczytać na stronie 26 w numerze styczeń/luty 2016 magazynu Compressed Air Best Practices.

Partner

Narzedzia-esklep.pl - sklep z narzędziami warsztatowymi

W bogatej ofercie sklepu internetowego odnajdą Państwo narzędzie ręczne, pneumatyczne oraz specjalistyczne. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy.